Około 20% pacjentów dorosłych mają przerwę miedzy siekaczami przyśrodkowymi, a czasami miedzy innymi zębami. Małe dzieci, zęby których jeszcze nie zostały zamienione na stałe, znacznie częściej mają diastemy lub tremy, które mogą zniknąć wraz z wiekiem.

Nazwa i podział.

Lekarzy dentyści nazywają przestrzeń między siekaczami przyśrodkowymi diastemą. Nazwa „diastema” odnosi się tylko do szczęki. Diastema może być prawdziwa lub rzekoma. Ostatnia zazwyczaj oznacza duże przerwy u dzieci i młodzieży, które pojawiają się z powodu braku siekaczy bocznych, zmniejszonej ich postaci, a także z powodu innych zaburzeń, np. obecności mesiodensa ( zęba nadliczbowego,  umiejscowionego w linii pośrodkowej pomiędzy zębami siecznymi najczęściej szczęki), i często znika w sposób naturalny. Diastema prawdziwa u dzieci i dorosłych jest przestrzenią miedzy siekaczami przyśrodkowymi powstałą z powodu przerostu wędzidełka wargi górnej, którą można wyeliminować tylko za pomocą właściwego leczenia.

Przestrzeni między zębami bocznymi, które powstają z powodu obecności zawiązków zębów dodatkowych lub nadliczbowych i innych zaburzeń, w tym wad zgryzu są nazywany tremami. Tremy mogą również pojawić się po utracie lub usunięciu jednego lub więcej zębów, gdy pozostałe zęby zajmują opuszczone miejsce.

W jaki sposób powstaje diastema lub tremy?

W dzieciństwie przestrzeń miedzy zębami siekaczami przyśrodkowymi górnymi najczęściej pojawia się, jeśli wędzidełko wargi górnej jest zbyt nisko przyczepione, prawie między zębami. Inną częstą przyczyną pojawienia się szpary między zębami u dziecka są zawiązki zębów dodatkowych, które rozwijają się w wyrostku zębodołowym i nie pozwalają zębom zejść się. Jednak bardzo często duża przestrzeń między zębami, jak przednimi, tak i bocznymi, u dzieci i młodzieży znika samoistnie, gdy zostaje zakończone formowanie wzajemnych relacji szczeki do żuchwy. W tym samym czasie, w wielu przypadkach przestrzeń miedzy zębami przechodzi razem z właścicielem w dorosłe życie, stając się albo powodem do dumy albo źródłem kompleksów.

Co może oznaczać przestrzeń miedzy zębami.

Duża przestrzeń między zębami może oznaczać, że w kości wyrostka zębodołowego znajduje się zawiązek zęba, co jest łatwo ustalić za pomocą RTG, za pomocą którego można również zidentyfikować inną przyczyną powstawania przerwy między przednimi siekaczami – zbyt mocno rozwiniętą kostną przegrodę. Ale najczęściej przerwa wynika z położenia wędzidełka – jeśli jest nisko przyczepione do wargi górnej. W wielu przypadkach wyeliminowanie szczeliny między zębami rozwiązuje nie tylko wadę estetyczną, ale również wadę wymowy, wadę zgryzu i inne. Ponadto ludzie często krytycznie traktują swój wygląd i uważają, ze przestrzeń miedzy zębami jest wadą, i wszyscy zwracają na to uwagę, co prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i problemów psychologicznych. W każdym razie diastemy i tremy można leczyć. Na żądanie pacjenta lekarz zawsze jest w stanie usunąć lukę pomiędzy przednimi zębami, nawet jeśli przypadek nie jest krytyczny i nie grozi problemami zdrowotnymi.

Jak usunąć lukę między zębami?

W celu pozbycia się diastemy lub tremy należy zwrócić się do lekarza dentysty. Na pierwszej wizycie stomatolog ustali przyczynę pojawienia się diastemy lub tremy oraz ustali plan leczenia. Może być potrzebne zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie ortopantomogramu. Następnie lekarz ustala, w jaki sposób należy naprawić przestrzeń między zębami w konkretnym przypadku. Jeśli przyczyną diastemy jest nisko przyczepione wędzidełko wargi górnej, to leczenie będzie się składało z plastyki wędzidełka, a także leczenia ortodontycznego. W nowoczesnej stomatologii podcięcie wędzidełka jest zabiegiem bezbolesnym, a także bezkrwawym, często wykonywanym za pomocą lasera. Jeśli pacjentowi zależy na tym , żeby nie było widać ze leczy się ortodontycznie, lekarz ma do zaoferowania aparaty lingwalne(wewnętrzne), które instaluje się na wewnętrzną powierzchnię zębów i są absolutnie niewidoczne. Czasami można uzyskać perfekcyjne wyniki bez zastosowania aparatów – w takich przypadkach można zastosować przezroczyste nakładki np. Clear Aligner. Jeśli przestrzeń miedzy zębami jest spowodowana zbyt dużą przegroda kostną, taki przypadek może wymagać interwencji chirurga twarzowo-szczękowego. Ale z reguły problem luki pomiędzy przednimi zębami można łatwo i szybko rozwiązać za pomocą nowoczesnych rozwiązań protetycznych, np. wykonania licówek kompozytowych.

Call Now ButtonZadzwoń Demed Radom